Průběh syfilidy nebo porody do rakve. Nejen o tom debatovali archeologové a antropologové

Konference Spolupráce Věda

Lidské kosti mohou o zemřelém prozradit mnoho informací. O tom vědí své archeologové a antropologové, a to zejména ti, kteří se sešli na studentské mezinárodní konferenci s názvem Connected By People v polské Vratislavi. Studenti a akademici ZČU se se zahraničními kolegy sešli už potřetí.

Návštěvníci interdisciplinárního setkání měli možnost ve dnech 8.-10. listopadu vyslechnout široké spektrum přednášek z oboru archeologie a antropologie od výzkumu pohřebišť v Peru a Súdánu po problematiku zkoumání mumifikovaných těl, dále jak vážný může být průběh syfilidy nebo jak mohou znaky na kosti odhalit druh práce našich předků.

Z přednesených příspěvků mě asi nejvíce zaujala prezentace Gabriely Jungové Vrtalové, která se věnovala problematice tzv. porodů do rakve. Jedná se o velice zajímavý jev objevující se skrze celou lidskou historii, jehož bližší antropologické studium jistě přinese mnohé poznatky," zhodnotil jeden z účastníků konference, doktorand katedry archeologie Fakulty filozofické ZČU Tomáš Kroupa, který přispěl tématem archeologického výzkumu krajiny na případě Brd.

Archeologové a antropologové obecně pracují velice často s pojmem trauma. Díky tomu je možné zjistit o zemřelém mnohdy i velmi podrobné informace, a to ať už z průběhu jeho života, tak i co se týče příčiny smrti. Trauma obecně můžeme charakterizovat jako zranění měkkých i tvrdých tkání, tedy také kostí. Poranění závisí na předmětu, kterým bylo způsobeno, přičemž každé trauma je více či méně specifické, neboť každý nástroj zanechává odlišné stopy. Forenzní antropologie pak při identifikaci traumat využívá i poznatky ostatních disciplín jako je například balistika, chemie nebo fyzika. Konference zahrnovala ale třeba i témata jako analýza ornamentu paroží z doby bronzové nebo kaple na Drábských světničkách.

Ve Vratislavi se sešli studenti a akademici z katedry antropologie a katedry archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni (FF ZČU), katedry antropologie Wrocław University of Environmental and Life Sciences, Archeologického institutu Univerzity ve Vratislavi a katedry protohistorie a historie univerzity ve Vídni.

Domnívám se, že tato konference nám umožňuje navázat příjemné vztahy a nové kontakty a spolupráci nejen mezi oběma zvoucími univerzitami, ale i celkově mezi Českou republikou a Polskem. Čím dál tím víc se zapojují i studenti a odborníci z dalších institucí," řekla členka organizačního týmu Klementyna Mackiewicz. Doufá, že další ročníky konference budou stejně úspěšné jako ten letošní. Úspěch setkání dokládá stále se rozšiřující základna partnerských institucí, mezi které nově patří univerzita v německém Tübingenu nebo univerzita v chorvatském Záhřebu.

Nadcházející ročník konference se uskuteční v Plzni: „Za organizační tým ze Západočeské univerzity se těšíme, že budeme moci přivítat naše kolegy ze zahraničních a domácích univerzit na v pořadí čtvrtém ročníku konference Connected By People na naší univerzitě v roce 2025,“ řekl za organizační tým ze ZČU Atilla Vatansever.

Galerie


Fakulta filozofická

Katedra archeologie FF ZČU

19. 11. 2024