Fakulta zdravotnických studií se zapojila do projektu Studuj srdcem 2021

Další vzdělávání Spolupráce Veřejnost

Školáky vzdělal už třetí ročník projektu, který pořádá Střední zdravotnická a Vyšší odborná škola zdravotnická spolu s katedrou ošetřovatelství a porodní asistence Fakulty zdravotnických studií a za podpory Plzeňského kraje.

Projekt Studuj srdcem, zaměřený na vzdělávání ve zdravotnických oborech, ale významný též při sbližování generací v oblasti mezilidských vztahů, se setkal i v letošním ročníku s velkým ohlasem a byl pozitivně hodnocen žáky ZŠ i jejich pedagogy.

Z důvodu epidemiologické situace v České republice se při jeho přípravě využívaly moderní metody učení pomocí výukových prezentací, pracovních listů a speciálních výukových programů pro distanční vzdělávání. Letošní ročník proběhl ve dvou projektových dnech v měsíci červnu. Všichni žáci se díky němu seznámili se zásadami první pomoci, s poskytováním kardiopulmonální resuscitace, zástavou žilního a tepenného krvácení a názornými ukázkami obvazové techniky. K doplnění informací jim pomáhaly připravené pracovní listy. Dále se žáci vzdělávali v topografii lidského těla, při níž popisovali a zařazovali jednotlivé lidské orgány. Následovalo zábavné shrnutí vědomostí v online aplikacích pro distanční vzdělávání.

Další součástí projektu byla témata zdravotnické psychologie. Žákům je zprostředkovala Lenka Kroupová z katedry ošetřovatelství a porodní asistence FZS ZČU, která je současně i trenérkou paměti ČSTPMJ (Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging) III. stupně. Žáky seznámila se zásadami komunikace se seniorem, a to i s případy specifického přístupu z důvodu nedoslýchavosti nebo zrakového postižení. V současné době aktuální trénink paměti, který slouží pro prevenci Alzheimerovy choroby a rozvíjí krátkodobou i dlouhodobou paměť, pozornost, zrakové vnímání, logické myšlení, jazykové schopnosti, orientaci i kreativitu, žákům přiblížila formou zábavných cvičení, která ochotně plnili.

"Za současných epidemiologických podmínek byl projekt náročnější na přípravu výukových materiálů, ale jsme rádi, že jsme žákům pátých tříd 1. ZŠ v Plzni mohli zpříjemnit závěr velmi náročného školního roku 2020/2021 a těšíme se na další ročník," uvádí Lenka Kroupová z FZS ZČU.

Fakulta zdravotnických studií

Alena Lochmannová

20. 07. 2021

Erasmus v Talinnu pohledem studentky Fakulty filozofické