Členové Klubu pro nadané a přemýšlivé si užili prázdninové dopoledne v centru NTC

Studenti Věda Veřejnost

Nadané děti se dozvěděly, jak fungují lasery, a vyzkoušely si úplně nové termokamery pro školy, vyvinuté ve výzkumném centru NTC.

Přestože NTC nemá vlastní studenty, věnuje se dlouhodobě vzdělávání a popularizaci vědy. Ve svých laboratořích vítá děti, studenty i dospělé a představuje jim svoji činnost. Jednou z takových příležitostí byla během podzimních prázdnin návštěva Klubu nadaných a přemýšlivých z plzeňské Techmanie. Jeho členové tak mohli mimo jiné poznat tepelné záření a technické možnosti jeho vnímání, které by jinak bylo pro lidské oko nemožné.

Lidské oko totiž vnímá pouze viditelné záření - světlo. Další druhy záření, například právě tepelné, už ne, nicméně dimenzi tepelného záření lze oku zprostředkovat díky termokameře. Termokamera vyvinutá speciálně pro potřeby vzdělávání na NTC je vybavena velkým dotykovým displejem s jednoduchým ovládáním a umožňuje provádět okamžité analýzy teplot bez nutnosti používat další zařízení. Zároveň představuje výukovou pomůcku s velkou budoucností ve světe vědy a techniky. Je vhodná nejen pro výuku jednotlivých předmětů (např. fyziky či biologie), ale i pro průřezová témata a projektové vyučování. Pomáhá měnit myšlení žáků, propojuje souvislosti a maže pomyslné hranice mezi jednotlivými vyučovanými předměty.

Nadané děti z Techmania Science Center si díky termokameře odnesly vlastní portrét – termosnímek, kde mohly porovnat, kdo má víc zmrzlý nos. Měly také možnost otestovat svoji fyzickou zdatnost v soutěži „zahřívání squashových míčků“. K vyhodnocení soutěže posloužila již zmíněná termokamera.

Galerie


Speciální termokamera přizpůsobená pro vzdělávání

Snímek z termokamery

Speciální termokamera přizpůsobená pro vzdělávání

Nové technologie - výzkumné centrum

Michaela Gaea ČOLAKOVOVÁ

03. 11. 2019


Fakulta elektrotechnická nabízí nové studijní programy

Studium Věda Veřejnost

Fakulta elektrotechnická

14. 01. 2020

Tři králové po roce opět koledovali na Západočeské univerzitě

Univerzita Veřejnost Zaměstnanci

Celouniverzitní

07. 01. 2020

Fakulta strojní ZČU uzavřela smlouvu o spolupráci se společností BMW

Spolupráce Tisková zpráva Univerzita

Fakulta strojní

18. 12. 2019